عربستان: شرط اصلی شرکت در حج، دریافت واکسن کروناست
عربستان: شرط اصلی شرکت در حج، دریافت واکسن کروناست
وزیر بهداشت عربستان پذیرش شرکت‌کنندگان در مراسم حج سال آینده را مشروط به دریافت واکسن کرونا عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری جویبار آنلاین به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، «توفیق الربیعه» وزیر بهداشت عربستان، امروز (سه‌شنبه) پذیرش شرکت‌کنندگان در مراسم حج سال آینده را مشروط به دریافت واکسن کرونا کرد و آن به عنوان شرط اصلی مشارکت در مناسک حج دانست.

وی گفت: دریافت واکسن کرونا برای افرادی که قصد شرکت در مراسم حج را دارند، لازم و ضروری است، زیرا شرط اصلی مشارکت در مراسم حج آینده دریافت واکسن کروناست.

وزیر بهداشت عربستان بر لزوم تشکیل کمیته تزریق دوز‌های واکسن کرونا به شرکت کنندگان در مراسم حج و عمره تاکید کرد و گفت: ما باید نیرو‌های لازم جهت راه اندازی مراکز بهداشت در مکه مکرمه، مشاعر مقدسه و مدینه منوره و همچنین گذرگاه‌های ورود حجاج برای ادای مناسک حج در سال ۲۰۲۱ را تامین کنیم.

مراسم حج امسال با توجه به شیوع بیماری واگیردار کرونا به طور استثنایی برگزار شد و حدود ۱۰ هزار نفر از حجاج داخل عربستان در آن مشارکت کردند این در حالی است که تقریبا دو میلیون و ۵۰۰ هزار حاجی از سراسر جهان در حج سال ۱۳۹۸ در این فریضه‌ی الهی حضور داشتند.

پس از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و تعطیل شدن آمد و شد میان کشورها، عربستان کهسالانه درآمد زیادی از حج و عمره به دست می‌آورد با لغو اعمال حج برای مقابله با شیوع اپیدمی کرونا خسارت میلیارد دلاری را متحمل شد که بر اساس گزارش‌ها این خسارت حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

همچنین کاهش فروش نفت برای کشوری همچون عربستان که متکی به درآمد‌های نفتی است با لغو مراسم حج ضربه جدی به طرح چشم انداز ۲۰۳۰ «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، وارد می‌شود که در آن افزایش شمار زائران یکی از راه‌های کاهش تکیه بر درآمد‌های نفتی عنوان شده است.