به دلیل دفاع از تمامیت ارضی؛ چین اولین هشدار را از دولت بایدن گرفت
به دلیل دفاع از تمامیت ارضی؛ چین اولین هشدار را از دولت بایدن گرفت
جنگنده های چین در اقدامی که به منزله دفاع از اصل چین واحد در برابر دخالت های خارجی بود؛ در آسمان تایوان قدرت نمایی کردند حال آنکه وزارت خارجه آمریکا، واکنشی هشدارآمیز به این ماجرا نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پرواز همزمان ۱۲ جنگنده و بمب افکن هسته‌ای چین در بخشی از حریم هوایی تایوان، واکنش وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت.

در همین راستا، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به پکن درباره اعمال فشار بر تایپه هشدار داد.

پرایس همچنین چین را به اعمال فشار دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی علیه تایوان متهم کرد و خواستار توقف فعلی این روند و جایگزین کردن آن با مذاکره شد.

پرایس مدعی شد که دولت جو بایدن دموکرات که چند روزی است زمام امور در آمریکا را به دست گرفته، در راستای تضمین رفاه، امنیت و ارزش‌های حاکم بر منطقه ایندوپاسیفیک، با دوستان و متحدانش همکاری می‌کند که این شامل عمیق‌تر شدن رابطه با تایوان نیز می‌شود.

این مقام آمریکایی در ادامه ادعاهای خود افزود که دولت جدید واشنگتن به تامین نیازهای نظامی تایوان نیز ادامه می‌دهد.

به گزارش مهر، به نظر می‌رسد که پرواز دسته جمعی هواپیماهای جنگی چین در بخشی از حریم هوایی تایوان، نوعی هشدار همزمان به تایپه-واشنگتن بوده است که به دنبال تحکیم روابط به دور از اصل چین واحد هستند.

طبق اصل چین واحد، تایوان بخشی از تمامیت ارضی دولت پکن است و سایر کشورها حق ندارند با این منطقه، تعاملات دیپلماتیک مستقل داشته باشند.

اما، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، چند روز مانده به تحویل کاخ سفید به بایدن دموکرات، همه محدودیت‌های دیپلماتیک با تایپه را لغو کرد حال آنکه تحت زمامداری وی، فروش تسلیحات به تایوان که امری معمول بود؛ به شدت افزایش یافت.

با توجه به اینکه «آنتونی بلینکن» گزینه احراز پست وزارت خارجه دولت بایدن در جلسه استماع کنگره، مدعی شد که رویکرد ترامپ در مقابل چین درست بوده است و از آنجا که دشمنی با پکن در رویکرد ایندوپاسیفیک ایالات متحده جایگاه ویژه ای دارد؛ به نظر نمی‌رسد که در دوره بایدن شاهد تغییرات محسوسی در رابطه دو کشور باشیم حال آنکه دموکرات‌ها در استفاده از تحریم‌هایی که با ادعاهای حقوق بشری تحمیل می‌شود؛ سابقه طولانی دارند.

  • منبع خبر : مهر